Odlehčeně o životě na volné noze. 
Už je to asi rok, co jsem přeskočila na volnou nohu. Původně jsem si tenhle přechod představovala hladší, ale tak nějak se to v jednu dobu nakumulovalo všechno (problémy se zádama, plánovaná cesta do Kanady a chystané stěhování z Prahy), že to bylo popravdě docela naráz. Ale nestěžuju si. Teda většinou. 

Vlastně se u mě celkem pravidelně opakují čtyři stavy. A občas se klidně vejdou všechny do jednoho týdne. 

 1. Uuuuuaaááááá! Život je sladký. Jsem bohyně svobody, za nic na světě bych neměnila!!
 2. Je to jasný. Umřu hlady.
 3. Jsem ta nejvíc cool osoba, jakou znám. Chodím si v hipsta barevnejch ponožkách po kavárnách, popíjím čerstvě pražený kafe od malých farmářů z Keni a pracuji u toho na svým nablejskaným jablíčku.
 4. Kde mám spoďáry? Jaktože v lednici nic není? A jak se na tomhle počítači sakra dělá XYZ?

No a teď vážně. Posledních dvanáct měsíců mě naučilo mimo jiné: 

 • Práce na volný noze je jako horská dráha. Nemá cenu se příliš vzrušovat nebo upadat do depresí. Je to prostě tak, že se vám dostane do rukou skvělá zakázka a rázem je svět bonbónově růžový a plný pestrobarevných bublinek. A pak vám jiná zakázka nedejbože nevyjde, a vy se přistihnete, jak šmejdíte na jobsech a přemýšlíte, u koho uplatníte tři roky praxe v administrativě. Je to zkrátka taková vrtkavá a místy nevypočitatelná židle v porovnání s masivním křesílkem v korporátu, ale je s ní mnohem víc sranda!
 • Pracovat na cestách není až taková sranda, jak to na Instagramu vypadá. Dva měsíce v Kanadě mě naučily, že ono to digitální nomádství zas až tak easy peasy není. A rozhodně to chce trénink. Chystám se o tom napsat článek.
 • Musím být sama sobě obchoďákem. Zkrátka to, co jsem vždycky nesnášela – mluvit s lidmi po telefonu, vnucovat jim nějakou nabídku nebo vychvalovat svoje úspěchy – to z mého pohledu patří do té temné části freelancování. Na druhou stranu když to chvilku vydržíte a půjde vám to dobře, brzy se vám lidi začnou ozývat sami.
 • Menstruace je tvůj kámoš. Holky, ono na tý cykličnosti fakt něco je a když se s tím naučíte pracovat nejen v práci, dost vám to pomůže. #woowoostuff . Ne, fakt to berte v potaz, usnadníte si spoustu práce. A co tak pozoruju Honzu, u toho cykličnost funguje taky, takže chlapy nevyjímaje.
 • Nesmět usnout na vavřínech. Když jste v obklopení ostatních profíků, neustále vás to nutí učit se nové věci. Zato když jste doma, můžete to odsouvat, odsouvat a najednou si uvědomíte, že vám ujel vlak. Myslete na to, že prakticky každý obor se vyvíjí a je nutné s ním držet krok.
 • Pracovní kout je #musthave. Což mě přivádí k tomu, že pracovat z domova se dlouhodobě nedá. Míchat prostor pro práci a volný čas moc nefunguje, v práci pak prokrastinujete a ve volném čase myslíte na práci. Tyhle zóny je zapotřebí dobře oddělit. V Praze jsem byla půl napůl doma a ve městě, vždycky jsem zalezla do nějaké kavárny nebo coworku. Tady v Litoměřicích to nebylo tak jednoduchý a tak jsme se s Honzou sami pustili do otevření vlastního coworku
 • Prokrastinace je zabiják. Návod nemám, sama se v tom docela koupu. Proto jsem taky radši, když kolem mě lidi taky pracují.
 • Dobře si na začátku každé spolupráce domluvte odměnu a nebuďte příliš skromní. O naceňování práce často mluví Magda Čevelová, tak se u ní inspirujte. A jakmile si hodnotu své práce stanovíte, dbejte na to, ať ji opravdu dostanete zaplacenou. Takže vždycky na rovinu s klientem cenu proberte a dejte si pozor, ať vám ji výslovně odsouhlasí. Stejně tak proberte rozsah práce a eventuality jako vícepráce. S klientem si buďto sestavte smlouvu nebo objednávku nebo ho nechte zaplatit dopředu, popřípadě aspoň zálohu. Zkrátka něco, co pak můžete případně vymáhat. Taky jsem se v tom nechala vypéct a naučilo mě to.
 • Fakturovat můžete jen čtvrtinu času. Svou práci v podstatě dělíte na 1. komunikaci s klienty, 2. shánění nových klientů, 3. budování svého jména (cokoli, čím o sobě dáte světu vědět) a 4. samotná práce na zakázkách. Jenom jedna čtvrtina z toho je placená, počítejte s tím při naceňování.
 • Odvádějte tu nejlepší práci, jaké jste schopní. Nesnažte se to honit na množství, nesnažte se v prvních měsících na volné noze “dohnat” svůj zaměstnaneckej plat. Bude to pak pravděpodobně na úkor kvality. Raději se s prací mazlete, i když to bude znamenat, že budete ze začátku trošku živořit. Ono se to podepíše na vašem dobrém jménu a ten růst pak bude o to rychlejší.
 • Volný čas je strašně důležitý. Ponechte si HODNĚ volného času, potřebujete ho na to dobít baterky. Práce na volné noze je náročnější než ta v korporátu. Pečujte o svého duševního umělce, dělejte si radost a rozmazlutje se za dobře odvedenou práci.