Kreativní masterclass pro holky
Uvolnit kanálek kreativity
Největší bariéra, která omezuje naši vlastní tvořivost, jsme my samy. Proto je jedním z nejdůležitějších úkolů naučit se zaujmout správný přístup k naší vlastní tvořivosti, pochopit, jak funguje kreativní proces a naučit se ho správně vyživovat. A právě tomu se budeme věnovat v tomto měsíci.
A hned na začátku si dovolím jedno až heretické tvrzení:
Nebojte se kopírovat.
A neděste se toho. Pokud tvoříme, není naším úkolem vymýšlet něco nového. Ba naopak, to co děláme je, že vstřebáváme impulzy zvenčí, inspirujeme se jimi a pak se je pokoušíme uchopit svým vlastním způsobem. A ano, na začátcích pravděpodobně budeme hodně následovat vyšlapané cestičky našich tvůrčích vzorů. Ale jak se postupně budeme cítit ve své vlastní tvorbě sebevědoměji, dovolíme si z vyšlapané cesty ustupovat a nacházet si vlastní. Nebojte se „kopírovat“. Popravdě, i kdybychom se nakrásně pokoušely vytvořit dokonalou kopii, nikdy se nám nepovede. Vždycky v tom bude něco vlastního z nás.
Jakmile se zbavíme toho tlaku „vymýšlet něco nového“ a začneme prostě „vstřebávat“, přestaneme „usilovat“ o to, abychom tvořily – a dáváme volný prostor tomu, aby se to skutečně začlo dít.
Lekce 1:
Zbavte se perfekcionismu a žárlivosti
“ Místo, abychom volně tvořili a dovolili chybám, aby se posléze odhalily jako vhledy, často uvízneme na místě jako v bahně, jak se pokoušíme ony detaily správně zachytit.“ – Julia Cameron
Jako perfekcionistky nepouštíme dílo ven, dokud nejsme přesvědčeny o jeho dokonalosti. A tak jej stále dokola pilujeme, vylepšujeme, ladíme… až se nakonec docela vzdálí původnímu záměru. Není ani dokonalé – a přestane být i autentický. Cyklíme se v procesu, který se nikam nevyvíjí. Zkuste si položit otázku: Co byste dělaly, kdybyste to nemusely dělat dokonale? Pravděpodobně mnohem, mnohem víc, než si dovolíte dělat teď. Musíme se přestat srovnávat se svými vzory – a namísto toho je vnímat jako inspiraci, která nás může popostrčit k našemu vlastnímu sebevyjádření.
Čímž se dostáváme k dalšímu velkému tématu. Jsou lidé, kteří nás inspirují. A pak jsou jiní, kvůli kterým se v nás vaří krev. Lidé, kteří žijí podobné životy jako my, ale daří se jim mnohem, mnohem lépe. Užírá nás to, chceme to, závidíme, žárlíme. Jenomže ona ta žárlivost je mapa. Žárlivost ve skutečnosti maskuje strach z něčeho, co chceme dělat, ale nejsme dostatečně odvážné na to, abychom se do toho pustily. A tak se místo toho cítíme frustrované, že se ostatním dostává toho, co podle nás náleží právě nám. Pravda je ale taková, že jsme často natolik vystrašené, že se zdráháme na našeho vysněného cíle samy dosáhnout – byť je na dosah ruky. Pojďme s tím zkusit pracovat, třeba nám naše žárlivost vyjeví cestu, po které se můžeme vydat.

Počmárej plátno

chyby neexistují

PŘEHLED ŽÁRLIVOSTI
Lekce 2:
Sbírej a třiď!
Zen To Done je úžasná technika, která zásadně zjednodušuje celý světoznámý systém Get Things Done / Mít vše hotovo. Jak si vyčistit hlavu a uvolnit v ní prostor pro rozvoj tvořivosti a geniálních nápadů?
Další úkoly vám zase pomohou pravidelně a systematicky dočerpávat inspiraci.

jednoduchý systém na úkoly

Zásobárna inspirací

obrazová autobiografie
Lekce 3:
Objev svou tvůrčí výživu

Archeologie

umělecká výživa

spirituální výživa
Lekce 4:
Otevři se kreativnímu procesu
Pokud vidíte kreativitu jako magické světlo, které je buďto zapnuté, či vypnuté, a zároveň nemáte kontrolu nad spínačem, pak ano — v takovém případě může být vypnutý stav považován za kreativní blok, protože proud nápadů skutečně ustal. Jen co ale pochopíte, jak kreativita funguje, uvědomíte si, že žádný spínač neexistuje. Doteď jste si mohli myslet, že kreativita kontroluje vás. Nyní uvidíte, že to vy máte plnou kontrolu nad svou kreativitou. – Tomáš Vachuda

1. Sběr nápadů

Studium

odstup

aha moment
Lekce 5:
Laskavost

něco dobrého

Něco voňavého

Něco příjemného

Něco krásného
Léčivý proces
Součástí vaše léčivého procesu jsou i tyto, už dobře známé praktiky:

Ranní stránky

umělecké schůzky

lunární a ženský cyklus

imaginární životy
Zdroje a další četba
Leo Babauta: Zen To Done
Steven Pressfield: Válka umění
Austin Kleon: Kraď jako umělec
Tomáš Vachuda: Kreativní proces
