Kreativní masterclass pro holky

05
PŘEKRAČOVÁNÍ HRANIC

Limity

… které nám neslouží

Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.” – Paulo Coelho

Často trpíme nedůvěrou v to, že můžeme dokázat něco víc. Nevěříme na šťastné náhody, které by nám mohly otevřít cestu k naplnění i těch nejbláznivějších snů.

To, jaké skutečně máme možnosti, si ale nastavujeme samy. Podvědomě si nastavujeme limity, které nám však neslouží – naopak nám brání v růstu. Příležitosti k nám samozřejmě nepřijdou samy. V první fázi si je musíme dovolit. Potřebujeme si nastavit hlavu tak, abychom se otevřely novým věcem. A jak už jsme si říkaly v kapitole se synchronicitou, jakmile si to jednou dovolíme, ty nečekané příležitosti začnou přicházet – a my se jich musíme umět chopit a využívat je.

Pár příkladů z mého života:

  • V mé největší tvůrčí krizi mi přišel do života důležitý člověk, který mi vlil do žil novou perspektivu a (sebe)důvěru. Musela jsem si ale nejdřív uvědomit, že si svého mentora potřebuji najít.
  • Uvědomila jsem si, že mým životním posláním je tvořit komunity. Do té doby jako by nějaká část mě vůbec nežila. Až s tímhle novým uvědoměním se mi otevřel úplně nový svět. A s ním i nečekané, fascinující příležitosti.
  • Můj osobní blog dlouho spal. Až když jsem se konečně odhodlala ho upravit, aby lépe odrážel to, čím jsem skutečně já, lidi si k němu najednou začali nacházet cestu. Otevřely se mi nové příležitosti k tvorbě obsahu, k monetizaci i k dalšímu posouvání.

Takové příležitosti čekají na každého. Jen je zapotřebí podniknout první krok.

Lekce 1:

Váš životní příběh

Jedním z důvodů, proč si limity vlastnímu růstu a plnění snů nastavujeme, je strach, že máme štěstí jen omezeně a že jej můžeme vyčerpat. Podvědomě se bojíme, že když toho najednou dostaneme příliš, nutně musíme posléze o něco přijít. Že takhle funguje harmonie.

Co když ale existuje takový ten Zákon přitažlivosti, podle kterého nám stačí uvěřit, že se nám nějaký sen vyplní – a vědomě si zhmotňovat svou vizi – a on se opravdu vyplní. Funguje to stejně jako zákon synchronicity. Možná má naše mysl opravdu schopnost ovlivňovat svět kolem nás. Co kdybyste tomu zkusily uvěřit? Nic za to nedáte. 

Říkejme tomu jakkoli. Zákon přitažlivosti. Synchronicita. Boží vedení. Zdravá závislost na síle vesmíru. Životní příběh. Budeme-li následovat ten svůj, najdeme na své cestě všechny přátele, lásky, peníze a náměty k tvorbě, které k naplnění svých snů potřebujeme.

Jeden ze způsobů, jak porozumět a naslouchat svému Životnímu příběhu, je psaní ranních stránek. (#nopressure). Vynořují se v nich témata, která na vědomé úrovni popíráme nebo si je z nějakého důvodu nedovolujeme. 

Kdo to ještě neudělal, přečtěte si Coelhova Alchymistu.

Lekce 2:

Kreativita je duchovní záležitost

Julia Cameronová v Umělcově cestě říká, že „veškerý pokrok se děje skoky víry.“ Mohou to být zásadní životní zvraty ale i jen nepatrné události, které ale jako mávnutím onoho motýlího křídla změní běh dosavadních událostí.

„V dobré víře musíme odstranit své vnitřní zábrany, abychom se do něčeho pustili, a pak na vnější úrovni podniknout konkrétní kroky, které jsou nezbytné ke spuštění synchronního dobra.“

Prakticky to znamená, že musíme nejprve uvěřit, že je v našich silách splnit si svůj cíl nebo sen. A pak podniknout první kroky k jeho realizaci. Kolečko se roztočí, věci se uvedou do pohybu… a příležitosti přijdou.

 

Lekce 3:

Tvůrčí samota

Abychom mohly kreativně růst, potřebujeme pro svůj růst prostor. A každý umělec potřebuje tvůrčí samotu. Ať jsme introvertky nebo extrovertky, ať nás společnost lidí nabíjí novými nápady nebo naopak, pro jejich zpracování potřebujeme být samy. A my se musíme naučit si tenhle prostor o samotě dopřát – a nestydět se za něj. Až příliš často se totiž stává, že potřeby ostatních pokládáme za důležitější než potřeby nás samých. Místo pocitu radosti a uspokojení se cítíme frustrované. Dokážeme v takovém režimu fungovat, naučily jsme se v něm dokonce i nadále kreativně pracovat. Ale cedíme ze sebe pot, krev a nadšení, vysáváme svou duši. Úmorně dřeme a ještě si připadáme, že to tak děláme správně. Ocitáme se v jakési pasti ctnosti, v rámci které neustále upřednostňujeme potřeby a nároky ostatních na náš čas. Svůj čas a prostor si musíme umět vydobýt.

 

Nové já

 Jak se začínáme vymaňovat ze svých starých představ o sobě samých, najednou zjišťujeme, že to nové, vynořující se já, nabírá nových barev, struktury a rozměrů a že se náš život příjemně zaobluje.

Já jsem si na začátku roku dala osobní závazek. Lépe poznat samu sebe. Vím, zní to banálně, ale uvědomila jsem si, že jsem velkou část svého života formovala podle představ svého okolí – svých rodičů, svého dlouholetého vztahu, lidí kolem mě, kteří by mě mohli soudit. Začala jsem docházet na terapie, podstoupila jsem holotropní dýchání a pobyt ve tmě… a ten obnovující se kontakt s mou duší se začal projevovat i ve světě kolem mě. Fyzicky, hmatatelně. Uvědomila jsem si, že můj neutrálně tmavý nábytek mi už neslouží a pustila jsem se do zesvětlování. Koupila jsem si růžové povlečení a pastelové bytové doplňky. V mém šatníku se začala hojně objevovat písková barva. Začala jsem tančit při vaření, hrát na ukulele a poprvé v životě si všímat neuvěřitelných barev na obloze. Jako kdyby se z mé duše osvobodila hravost.

„Tím, že se nenásilně přikloníme k postoji mírného zkoumání, můžeme začít vstupovat do fáze tvůrčího rozvoje.“

Co je váš Životní příběh? Jakého snu chcete dosáhnout? A jaké kroky k tomu lze podniknout?

Rychlopsaní

Stáhněte si pracovní list a intuitivně a bez dlouhého rozmýšlení vyplňte listy Bláznivé nápady a Zakázané radosti.

Vision Board

Nejkreativnější úkol tohoto měsíce – založte si tabuli snů. Vystříhejte si z časopisů obrázky, které vás nějakým způsobem oslovují, a poskládejte z nich koláž, která vizualizuje váš Životní příběh. Toto malé umělecké dílko umístěte někam, kde na něj každý den uvidíte.
Lekce 4:

Vyprávějte svůj příběh

 Jakmile v sobě naleznete svůj Životní příběh, je načase, abyste se o něj podělily s ostatními. Jakmile o svém snu začnete mluvit, ze snu se stává závazek – a závazek vás donutí podniknout první kroky. Tajemství, jak naplňovat velké vize tkví v tom, že si velké úkoly rozdělíme na menší a ty ještě na menší. Cesta je pak mnohem snazší a snesitelnější, už jen tím, že samy uvidíte, jak se každým krůčkem přibližujete blíž a blíž.

„Když myšlenka uvízne v imaginární říši a nepřesune se  na zem, zůstane navždy jen představou.“- Lion Goodman

  • Joshua Fields-Milburn z populárního blogu The Minimalists mluví o tom, jak se z něj stal spisovatel. Přestože stále pracoval v korporaci, jeden z nejdůležitějších kroků, které na cestě ke splnění svého snu podnikl, byla úplná banalita. Na otázky typu „A co vlastně děláš?“ neodpovídal ve smyslu „co tě živí“, ale „co tě definuje“. Odpovědí tedy nebylo „řídím obchodní tým mezinárodní firmy“, ale „jsem spisovatel“, přestože tehdy za své psaní nevydělával ještě zhola nic. Začít musíte v sobě, jakmile předefinujete limity uvnitř sebe, je zapotřebí o nich začít mluvit s ostatními.

Komunikací můžete v ostatních zažehnout jiskru zájmu a nadchnout pro svou vizi lidi, kteří vám mohou pomoci či poradit.

 

můj příběh

Uděljte si na sebe půlhodinku, pohodlně se usaďte, zamyslete se a sepište si odpovědi z pracovního listu „Můj příběh“.

 

povězte to někomu

Pokuste se realisticky formulovat svůj Životní příběh a podělte se o něj s někým, kdo je vám blízký, a komu můžete důvěřovat.

vyprávějte pohádku

Pokuste se ze svého příběhu udělat příběh smyšlený. Začněte slovy „Bylo nebylo…“ a udělejte ze sebe hrdinu. S jakými překážkami se potýkáte? Kdo jsou vaši spojenci? A kam se v příběhu posouváte?

návrat do minulosti

Zkuste teď vyložit příběh o plnění vašeho snu, jako kdyby se vám to už povedlo a vy jste se ohlížely do minulosti. Co jste musely podniknout a jak se pak změnil váš život?

 

Lekce 5:

Pusťte se do práce

Není už nač čekat. Uvěřte svým novým možnostem. Mluvte o nich. A začněte proměňovat své sny v praktické kroky. Techniky níže vám mohou celý proces hodně ulehčit. 

Začněte třídit

Pamatujete si na svůj „inbox“ z prvního měsíce? Vraťte se ke němu a vymyslete systém, jak všechny položky tematicky třídit. Papírový diář a barevné zvýrazňovače. Trello board a štítky. Na nástroji nezáleží, ale vytvořte si kategorie. Pomůže vám to s efektivitou.

rozkouskujte

Teď se znovu zaměřte na svůj sen. Pojmenujte ho a vytvořte mu ve svém „inboxu“ kategorii. A teď ten velký nedosažitelný úkol rozdělte na jednotlivé kroky – a ty zase na drobné dílčí úkony.

Organizujte

Nyní si ve svém inboxu vytvořte systém pro dosahování cílů. Mně se osvědčilo mít v něm 3 složky. 1. Seznam všeho (kam ukládám každý úkol, který je potřeba udělat), 2. Tento týden (kam z prvního seznamu přesouvám úkoly, které mají přednost) a 3. Dnes (kam si z týdenního plánu dávám úkoly pro dnešní den). Kategorizování úkolů vám hodně pomůže.

pusťte se do toho

Máte teď systém dílčích kroků, které vás mohou dovést k vašemu cíli. Naplánujte si, že každý týden si alespoň jednu položku odškrtnete. Co můžete podniknout jako první?

Léčivý proces

Myslete na to, že růst je nerovnoměrný proces. Po každých dvou krocích vpřed přijde jeden krok zpět. Týden tvořivosti vystřídá týden stagnace. Zapisujte si svá přání a vizualizujte je. Experimentujte s osamělostí, nejenom na uměleckých schůzkách. Ptejte se neustále samy sebe, jak se cítíte. Rozmazlujte se drobnostmi. Jako tvůrčí bytosti dokážeme mnohem víc za pomoci laskavého přemlouvání než pomocí tvrdé drezury.

Součástí vaše léčivého procesu jsou i tyto, už dobře známé praktiky:

Ranní stránky

I nadále pokračujte v plnění ranních stránek. Pomohou vám začít den produktivně a zbavit se podprahových obav, které mohou brzdit váš růst.

umělecké schůzky

Zase se podívejte se na svůj seznam imaginárních životů z minulého měsíce a během uměleckých schůzek si naplánujte, jak můžete zlomek těchto životů prožít. Každý týden si věnujte alespoň hodinku. Každý měsíc alespoň jedno celé odpoledne.

lunární kalendář

Stáhněte si z pracovního listu přehled měsíčních fází na další měsíc a naplánujte si podle nich do svého lunárního kalendáře důležité úkoly, schůzky, projekty i jiné aktivity. Zaneste do kalendáře také svůj hormonální cyklus.

 

imaginární životy

Pamatujete si na své imaginární životy? Nezměnily se během doby? Vraťte se ke svému původnímu seznamu a aktualizujte jej.

Zdroje a další četba

Julia Cameron: Umělcova cesta (kapitola Pátý týden)

Paulo Coelho: Alchymista

Anodea Judith & Lion Goodman: Tvořivá síla čaker

Brian Tracy: Snězte tu žábu! (kap. 2 a 14)