Kreativní masterclass pro holky

04
SEBENALEZENÍ

Váš bezpečný prostor

… a zase ty ranní stránky

Pokud poctivě pracujeme s ranními stránkami, nacházíme už ve svém psaní bezpečí. Naše podvědomí se postupně otevírá a začíná s námi skrze tyhle necenzurované myšlenky komunikovat. Ranní stránky jsou místo, na kterém najdeme první známky naše znovu rodícího se já. Všechny ty potlačované potřeby, upozaďování vlastní osobnosti, to všechno se na ranních stránkách může vynořovat. Nemusí to bý vždy příjemné – ale nemělo by nás to odradit. Nepříjemné uvědomění skrze ranní stránky značí to, že tu bolest už máme hluboko v sobě a že teď konečně dostala prostor, aby vyplavala na povrch. Ranní stránky jsou duševní očista.

Za naší nespokojeností se totiž může často ukrývat něco jiného, než se na první pohled zdá. Co když za pocitem “tenhle vztah mi nevyhovuje” ve skutečnosti spočívá potlačované uvědomění, že jsme otrávené samy ze sebe a z našich nenaplněných potřeb? Čím dřív tohle zjistíme, tím dříve s tím můžeme něco udělat.

 

Lekce 1:

Umění říkat NE

Takže co je naším úkolem? Umět vyjádřit nesouhlas. Drobné i závažné věci z našeho každodenního života, které jsme doposud proti své vůli přijímali – teď máme příležitost s nimi jednou provždy pohnout. Dovolte  si říct ne a dát svoje vlastní potřeby na první místo. 

Lekce 2:

Důkladný úklid

 Začněte po kouskách. Odstraňte ze svého života něco nadbytečného. Skoncujte s nějakým zvykem. Udělejte něco, abyste se ocitly v nejistotě. Tenhle proces je bolestivý, ale je i ohromně povznášející. Zahrnuje zisky i ztráty. Jedním z nejjasnějších signálů, že se chystá něco zdravého, je naše nutkání čistit, uklízet, probírat a třídit. Zbavovat se nepotřebného. Tím totiž vytváříme prostor pro nové a vhodné. 

  • Při úklidu jednejte intuitivně. Pokud je to pro vás ale příliš velké sousto a potřebujete řádění své intuice trochu vyrovnávat nastavením nějakého řádu, vyzkoušejte metodu Marie Kondo.
  • Vyřaďte alespoň jednu věc. Ten jeden kousek oblečení, který reprezentuje něco, čím už dál nechcete být. Zbavte se symbolicky toho starého já, které vám už neslouží.
  • Zbavujte se nejenom fyzických věcí. Důležité je také identifikovat a odstranit všehny ty nezdravé zvyky, které blokují naši autenticitu. Patří sem přejídání, sladkosti a nezdravé jídlo, alkohol, přepracování, špatné vztahy, otravný sex, nedostatečné cvičení, nadměrné sledování televize, nedostatečný spánek… Vy to víte. 

Jakmile se do toho jednou pustíte, připravte se na to, že se ve vás rozběhnou dva protichůdné pocity. Vaše staré já odchází a naříká a vaše nové já oslavuje a sílí. Mohou to doprovázet výlevy slz a výbuchy smíchu. Dovolte si to. Vzpomeňte si na svou emoční tekutost.

Lekce 3:

Znovuzrození

Jakmile si dovolíte upřímnost, začnou se věci uvádět do pohybu.  Můžete mít touhu zpívat, tančit nebo běhat. Změní se vám hudební vkus nebo zatoužíte po úplně obnově šatníku. Začne se projevovat váš vkus a osobní identita.

ŠESTKY

Stáhněte si pracovní list a pokuste se intuitivně odpovědět na „šestkové“ otázky. Zkuste do políček připojit i automatickou kresbu nebo vystřihněte obrázek, který vaši odpověď ilustruje.

Cestování v čase

Popište se ve svých 80ti letech. Buďte velmi konkrétní. A pak si vzpomeňte, jaké jste byly ve svých 8 letech. A teď si zkuste z obou pozic napsat dopis svému současnému já. Co byste si chtěly sdělit? V čem byste se podpořily?

Vlastní místo

Pamatujete si na svůj dětský pokojíček z minulého měsíce? Zkuste si doma opravdu najít místo, pokoj nebo alespoň koutek, který bude jen a jen váš.  Zařiďte si ho oddechově, zútulněte si ho tak, aby vás naplňovalo radostí.
Lekce 4:

Informační deprivace

Tohle zní strašidelně, že?

Možná máte pocit, že jste ve své tvorbě uvízly na mrtvém bodě. Je to tak? Pak pokračujte.

“Tím, že vyprazdňujeme životy od různých rozptýlení, ve skutečnosti naplňujeme studnici.”- Julia Cameron

Teď přichází nejnáročnější úkol tohohle měsíce. Ano, náročnější než ranní stránky.  Zkuste se pro tento měsíc odříznout od sociálních sítí, konzumace zpráv jakéhokoliv typu (a vím, jak je to v téhle době obtížné). Zkuste si dopřát alespoň jeden týden úplněho informačního ticha. Máme příležitost být doma a máme mnohem mnohem víc času věnovat se samy sobě. Neplýtvejme jej na věci, které nemůžeme ovlivnit a které nás jen zahlcují. Dopřejme si informační prázdno. Právě v informačním vakuu, v prostoru našeho mozku, který vyprázdníme a uvolníme, vznikají nové, vlastní nápady. Tady se rodí kreativita. Protože potřebuje prostor.

Digitální detox

Využijte tento čas a odpočiňte si od sociálních sítí. Přestanete konzumovat, začnete tvořit.

Prázdniny od televize

Zkuste se během tohoto měsíce vyhýbat televizi. Namístoi oho zkuste trávit svůj čas v nově vytvořeném Vlastním místě.

ČTECÍ DEPRIVACE

Ano, je to kruté, ale k informační deprivaci patří také knížky. Když nečtete, dříve nebo později budete donuceni ke hře. A o to nám jde!

doporučeno!

Co dělat jiného? Poslouchejte hudbu, pište dopisy, přesazujte květiny, vařte svá oblíbená jídla, malujte, meditujte, přestavujte nábytek, tančete…

Vaše nové já

Jak tohle všechno souvisí s kreativitou? K tomu, abychom mohly tvůrčím způsobem dospět k sebevyjádření, musíme nejdřív dospět ke svému já, musíme si porozumět. Jedině pak se můžeme vyjádřit. Představa, že se tvůrčí život zakládá na fantazii, je mylná. Kreativita vychází z reality, odráží naši vnitřní svobodu a naše bloky.

Ranní stránky

Stále pokračujte v plnění ranních stránek. Pomohou vám začít den produktivně a zbavit se podprahových obav, které mohou brzdit váš růst.

Životní koláč

Nakreslete si opět životní koláč. Posunuly jste se od minula? Podobá se už obrazec víc mandale než pavoukovi?

umělecké schůzky

Pokračujte s uměleckými schůzkami. Věnujte si každý týden hodinku, každý měsíc jeden den nerušené inspirace a rozmazlování svého uměleckého dítka. 

Cykly

Pracujte nadále s měsíčními fázemi a zkuste je sladit společně se svým ženským cyklem. Pamatujte, že váš vnitřní cyklus podmiňuje vaše schopnosti, lunární cyklus zase ovlivňuje příležitosti, které přichází zvenčí.

 

Zdroje a další četba

Julia Cameron: Umělcova cesta (kapitola Čtvrtý týden)