Kreativní masterclass pro holky

03
PRÁCE S EMOCEMI

Síla emocí

… a jejich transformace

“Stvořila jsem si svůj svět, a je to mnohem lepší svět, než jaký jsem kdy viděla venku” – Louise Nevelsonová

Následující měsíc může být plný emočních zvratů. Můžete se setkat s náhlými návaly energie, se zlostí, smutkem i blažeností. Dejte všem pocitům průchod a pozorujte, co s vámi dělají. Na rovinu: chce to trénink. Bohužel ještě pořád nežijeme ve světě, kde bychom mohly dávat svým pocitům volně průchod, aniž by nás ostatní kolem soudili. Zkoušejte to po kouskách. Jakmile si vaše tělo uvědomí, že může emoce svobodněji prožívat, přestanou se vám neprožité pocity ukládat do hlavy a do těla a začnou se dít věci. Může se vám stát, že pocítíte chuť brečet a smát se zároveň. Možná si zprvu budete připadat trošku jako blázen, ale nenechte se odradit. Každá emoce má své dva póly. Za každým smutkem se skrývá naděje, každá radost má v sobě i obavy. Dovolte si vnímat „tekutost“ svých pocitů a nechte je v sobě přelévat. Tohle je největší palivo pro vaši tvořivost.

Lekce 1:

Zlost je kámoš!

Zlost obvykle považujeme za něco špatného. Zlost bychom neměly pociťovat – a pokud jo, měly bychom ji potlačit. Děláme všechno, jenom abychom ji nemusely naslouchat. Přitom je to právě zlost, která nám ukazuje, kterým směrem bychom se chtěly vydat, kde je ta naše vysněná budoucnost.

  • „Tenhle nápad jsem měla už dávno!“ – Vážně? A proč jsi ho tedy nikdy neuskutečnila?
  • „Já bych to napsala/namalovala/vytvořila líp!“ – Opravdu? Není tedy na čase se do toho pustit?
  • „Ten člověk kopíruje můj projekt!“ – Možná je načase, abys s ním začala nakládat vážně a chránit ho.

Mít zlost znamená, že jsme se vystavily nějakému klíčovému zjištění. Měly bychom ho nejprve rozpoznat – a pak podle něj začít jednat. Je to výzva k činu.

 

Lekce 2:

Návrat do dětství

Naše umělecké dítě je pořád dítě. Musíme ho vychovávat, formovat, ale taky rozmazlovat. A není divu, že velká část našeho tvůrčího potenciálu se nachází právě v dětských letech. Následující cvičení vám pomohou obnovit kontakt se svým dětským já a přiblížit se své původní bezstarostné tvořivosti.

 

DENÍK

Založte si deník. Nejvhodnější je ten s tečkami, tzv. „bullet journal“. Pište si do něj své ranní stránky a zapisujte úkoly (případně vlepujte vyplněné pracovní listy). Držte si klíčové myšlenky pohromadě na jednom místě. Brzy vám přijdou vhod!

emoční záznamy

Schválně si do deníku tento měsíc zapisujte případy, kdy se vás zmocní zlost. Jaké je sdělení tohoto pocitu? Co se za ním skrývá? Co byse si z něj měly odnést?

Pátrání v dětství

Obraťe se k bytosti, kterou jste v sobě opustily – ke svému dětskému já. Ve svém Pracovním listu zapátrejte v paměti, co bylo vaším hlavním hnacím motorem a co jste v dětství milovaly.

Dětský pokoj

Připomeňte si svůj dětský pokoj. Co se vám na něm nejvíc líbilo? A co z toho jste si přenesly i do svého současného bydlení? Zkuste své stávající bydlení trochu připodobnit tomu, co jste milovaly na svém pokojíčku.

Ženská cykličnost

S velkým zlomem v rutinách osobního i pracovního života přišla před časem Miranda Gray. Jako první popularizovala teorii o tom, jak ženy v průběhu měsíce ovlivňuje jejich hormonální cyklus. A přišla s metodou, jak s ním pracovat, abychom výhody jednotlivých fází dokázaly vytěžit ve svůj prospěch. My se zde zaměříme na tu pracovní rovinu Mirandiny teorie, která nám pomůže při našem kreativně ozdravném procesu.

Zaznamenejte si do svého (lunárního) diáře také etapy svého menstruačního cyklu. A pokuste se plánovat si práci a tvoření s ohledem na přirozené cykly země i vašeho těla.

Menstruace

Fáze zimy

Fáze mimořádné moudrosti a intuitivních vhledů. Tato doba se nejlépe hodí na vyhodnocování a promýšlení dalších kroků.

Druhý týden

Fáze jara

V této fázi máme obrovské množství energie. Dokážeme být nejvíce produktivní, zachovávat si odstup a chladnou racionalitu. Nejnáročnější úkoly je vhodné plánovat právě sem.

Ovulace

Fáze léta

Během ovulace máme nejsilnější schopnost empatie a komunikace. Je to ideální doba pro plánování schůzek a jednání s lidmi.

Premenstruační fáze

Fáze podzimu

V této fázi se probouzí naše intuice a naše kreativita dosahuje nejvyššího stupně. Premenstruační fáze se hodí na vymýšlení nových nápadů a myšlení out  of the box.

 

Kritika

 Často se nám stane, že se za svou tvorbu budeme stydět. Ne snad proto, že bychom ji samy považovaly za špatnou, ale že nám vnitřní stud zabrání odhalit svou tvořivost a otevřít ji celému světu. Bojíme se kritiky. Zejména pokud naše tvořivost už někdy v minulosti kritice vystavená byla. Pokud jsme už někdy za své tvoření pocítily stud, může v nás každý další pokus vyvolávat hanbu. V rámci svého tvůrčího ozdravování se tedy musíme naučit chránit samy sebe.

 Protijedem na hanbu je sebeláska a sebechvála. Jakmile vaši tvořivost někdo zraní, pofoukejte si ono bolavé místo. Ukonejšete se, že to přebolí. Zamyslete se, co si z kritiky můžete odnést. Je ta kritika užitečná, nebo je neopodstatněná a iracionální? Užitečnou kritiku poznáte podle toho, že vám poskytne určitý typ úlevy nebo „aha“ moment, který vás posune dál. Zbytečná kritika naproti tomu je obvykle osobní, nepřesná a plná odsouzení. 

Jak si poradit s kritikou?

  1. Nejprve kritiku musíte přijmout a vyrovnat se s ní.
  2. Zaznamenejte si, které pojmy či tvrzení ve vás vyvolávají emoce (ať už jsou odsuzující nebo užitečné).
  3. Zneutralizujte kritiku něčím, co vaše tvůrčí sebevědomí posílí. Připomeňte si to, když vás někdo pochválil.
  4. Pamatujte, že i mizerná práce je odrazový můstek k dalšímu růstu.
  5. Znovu si přečtěte kritiku a pokuste se obhájit svou práci.
  6. Udělejte pro sebe něco povzbudivého. Udělejte si radost. Rozmazlujte se.
  7. Pusťte se znovu do práce. 

Synchronicita

 Určitě jste už někdy zažily nějaké vysoce nepravděpodobné náhody. Okamžiky, které jakoby rozbíjely zdánlivě logické a předvídatelné uspořádání světa.

Podobné případy jen složitě spadají do schématu chápání světa v jeho kauzální podobě.  Synchronicitu poprvé pojmenoval Carl Gustav Jung. A nejeden světově uznávaný vědec jeho teorii dále rozvíjel. Je až neuvěřitelné, že moderní věda dokáže pracovat s něčím, co se tradičním vědeckým metodám tolik vymaňuje. Ale je to tak. Synchronicitu nelze vysvětlit vědecky a je mnohem jednodušší přijmout ji jako jakýsi výtvor kosmické inteligence, který nám chce něco sdělit. Nějakým znamením nás popošoupnout na naší cestě.

Proč si tohle říkáme? Synchronicitu můžeme vnímat jako odpověď vesmíru (Boha, jakékoli jiné transcendentní inteligence, která nás přesahuje) na naše touhy. Je to něco nad námi, co chce, abychom naplnily svůj životní příběh. A posílá nám znamení. Může nám to připadat děsivé. Protože ačkoli říkáme, že se bojíme neúspěchu, mnohem více nás možná často děsí možnost úspěchu. Vyslyšené modlitby nahánějí strach, ale otevírají nám nové příležitosti.  Teď je na nás, abychom jednaly dál.

Když mluvíme o tvůrčí práci, až příliš často vyzdvihujeme strategii. Úspěch ale mnohdy spočívá v něčem docela jiném. Joseph Campbell to „něco“ označil za „tisíc neviditelných pomocných rukou“.

Naslouchejte je.

deník šťastných náhod

Zapisujte si do deníku každou synchronicitu, která se vám v životě odehraje. Možná hned neporozumíte jejímu sdělení, právě proto byste si ji měly zaznamenat. Ta klíčová myšlenka se ve správném okamžiku odkryje, Buďte otevření příležitostem, ale zálohujte! Váš deník s ranními stránkami vám pomůže.

mentor

Kreativita je kmenová zkušenost. Nechte si na své cestě poradit zkušeným „starším“, který vám v tu pravou chvíli přijde do cesty. Vnímejte to jako projev synchronicity. V době mé největší textařské krize se v mém životě „najednou“ objevila Michaela Weikertová a ačkoli to možná neví, pomohla mi postavit se na nohy. Mějte oči otevřené, vesmír vám tu pravou pomoc pošle.

Léčivý proces

Myslete na to, že růst je nerovnoměrný proces. Po každých dvou krocích vpřed přijde jeden krok zpět. Týden tvořivosti vystřídá týden stagnace. Zapisujte si svá přání a vizualizujte je. Experimentujte s osamělostí, nejenom na uměleckých schůzkách. Ptejte se neustále samy sebe, jak se cítíte. Rozmazlujte se drobnostmi. Jako tvůrčí bytosti dokážeme mnohem víc za pomoci laskavého přemlouvání než pomocí tvrdé drezury.

Součástí vaše léčivého procesu jsou i tyto, už dobře známé praktiky:

Ranní stránky

I nadále pokračujte v plnění ranních stránek. Pomohou vám začít den produktivně a zbavit se podprahových obav, které mohou brzdit váš růst.

umělecké schůzky

Zase se podívejte se na svůj seznam imaginárních životů z minulého měsíce a během uměleckých schůzek si naplánujte, jak můžete zlomek těchto životů prožít. Každý týden si věnujte alespoň hodinku. Každý měsíc alespoň jedno celé odpoledne.

lunární kalendář

Stáhněte si přehled měsíčních fází na další měsíc a naplánujte si podle nich do svého lunárního kalendáře důležité úkoly, schůzky, projekty i jiné aktivity.

 

Zdroje a další četba

Julia Cameron: Umělcova cesta (kapitola Třetí týden)

Miranda Gray: Ženská cykličnost