Kreativní masterclass pro holky
Síla emocí
… a jejich transformace
Následující měsíc může být plný emočních zvratů. Můžete se setkat s náhlými návaly energie, se zlostí, smutkem i blažeností. Dejte všem pocitům průchod a pozorujte, co s vámi dělají. Na rovinu: chce to trénink. Bohužel ještě pořád nežijeme ve světě, kde bychom mohly dávat svým pocitům volně průchod, aniž by nás ostatní kolem soudili. Zkoušejte to po kouskách. Jakmile si vaše tělo uvědomí, že může emoce svobodněji prožívat, přestanou se vám neprožité pocity ukládat do hlavy a do těla a začnou se dít věci. Může se vám stát, že pocítíte chuť brečet a smát se zároveň. Možná si zprvu budete připadat trošku jako blázen, ale nenechte se odradit. Každá emoce má své dva póly. Za každým smutkem se skrývá naděje, každá radost má v sobě i obavy. Dovolte si vnímat „tekutost“ svých pocitů a nechte je v sobě přelévat. Tohle je největší palivo pro vaši tvořivost.
Lekce 1:
Zlost je kámoš!
Zlost obvykle považujeme za něco špatného. Zlost bychom neměly pociťovat – a pokud jo, měly bychom ji potlačit. Děláme všechno, jenom abychom ji nemusely naslouchat. Přitom je to právě zlost, která nám ukazuje, kterým směrem bychom se chtěly vydat, kde je ta naše vysněná budoucnost.
- „Tenhle nápad jsem měla už dávno!“ – Vážně? A proč jsi ho tedy nikdy neuskutečnila?
- „Já bych to napsala/namalovala/vytvořila líp!“ – Opravdu? Není tedy na čase se do toho pustit?
- „Ten člověk kopíruje můj projekt!“ – Možná je načase, abys s ním začala nakládat vážně a chránit ho.
Mít zlost znamená, že jsme se vystavily nějakému klíčovému zjištění. Měly bychom ho nejprve rozpoznat – a pak podle něj začít jednat. Je to výzva k činu.
Lekce 2:
Návrat do dětství
Naše umělecké dítě je pořád dítě. Musíme ho vychovávat, formovat, ale taky rozmazlovat. A není divu, že velká část našeho tvůrčího potenciálu se nachází právě v dětských letech. Následující cvičení vám pomohou obnovit kontakt se svým dětským já a přiblížit se své původní bezstarostné tvořivosti.

DENÍK

emoční záznamy

Pátrání v dětství
Obraťe se k bytosti, kterou jste v sobě opustily – ke svému dětskému já. Ve svém Pracovním listu zapátrejte v paměti, co bylo vaším hlavním hnacím motorem a co jste v dětství milovaly.

Dětský pokoj
Ženská cykličnost
Zaznamenejte si do svého (lunárního) diáře také etapy svého menstruačního cyklu. A pokuste se plánovat si práci a tvoření s ohledem na přirozené cykly země i vašeho těla.
Menstruace

Fáze zimy
Druhý týden

Fáze jara
Ovulace

Fáze léta
Premenstruační fáze

Fáze podzimu
Kritika
Protijedem na hanbu je sebeláska a sebechvála. Jakmile vaši tvořivost někdo zraní, pofoukejte si ono bolavé místo. Ukonejšete se, že to přebolí. Zamyslete se, co si z kritiky můžete odnést. Je ta kritika užitečná, nebo je neopodstatněná a iracionální? Užitečnou kritiku poznáte podle toho, že vám poskytne určitý typ úlevy nebo „aha“ moment, který vás posune dál. Zbytečná kritika naproti tomu je obvykle osobní, nepřesná a plná odsouzení.
Jak si poradit s kritikou?
- Nejprve kritiku musíte přijmout a vyrovnat se s ní.
- Zaznamenejte si, které pojmy či tvrzení ve vás vyvolávají emoce (ať už jsou odsuzující nebo užitečné).
- Zneutralizujte kritiku něčím, co vaše tvůrčí sebevědomí posílí. Připomeňte si to, když vás někdo pochválil.
- Pamatujte, že i mizerná práce je odrazový můstek k dalšímu růstu.
- Znovu si přečtěte kritiku a pokuste se obhájit svou práci.
- Udělejte pro sebe něco povzbudivého. Udělejte si radost. Rozmazlujte se.
- Pusťte se znovu do práce.
Synchronicita
Podobné případy jen složitě spadají do schématu chápání světa v jeho kauzální podobě. Synchronicitu poprvé pojmenoval Carl Gustav Jung. A nejeden světově uznávaný vědec jeho teorii dále rozvíjel. Je až neuvěřitelné, že moderní věda dokáže pracovat s něčím, co se tradičním vědeckým metodám tolik vymaňuje. Ale je to tak. Synchronicitu nelze vysvětlit vědecky a je mnohem jednodušší přijmout ji jako jakýsi výtvor kosmické inteligence, který nám chce něco sdělit. Nějakým znamením nás popošoupnout na naší cestě.
Proč si tohle říkáme? Synchronicitu můžeme vnímat jako odpověď vesmíru (Boha, jakékoli jiné transcendentní inteligence, která nás přesahuje) na naše touhy. Je to něco nad námi, co chce, abychom naplnily svůj životní příběh. A posílá nám znamení. Může nám to připadat děsivé. Protože ačkoli říkáme, že se bojíme neúspěchu, mnohem více nás možná často děsí možnost úspěchu. Vyslyšené modlitby nahánějí strach, ale otevírají nám nové příležitosti. Teď je na nás, abychom jednaly dál.
Když mluvíme o tvůrčí práci, až příliš často vyzdvihujeme strategii. Úspěch ale mnohdy spočívá v něčem docela jiném. Joseph Campbell to „něco“ označil za „tisíc neviditelných pomocných rukou“.
Naslouchejte je.

deník šťastných náhod

mentor
Léčivý proces
Součástí vaše léčivého procesu jsou i tyto, už dobře známé praktiky:

Ranní stránky

umělecké schůzky

lunární kalendář
Zdroje a další četba
Miranda Gray: Ženská cykličnost
