Kreativní masterclass pro holky

01
BEZPEČNÝ PROSTOR PRO PRÁCI

Prostřete stůl

… a začnou se dít věci

“Pokud jste si stavěli vzdušné zámky, vaše práce nemusí být ztracená. Nechte je stát, kde jsou, a vybudujte pod nimi základy.” Henry David Thoreau

První lekce našeho společného putování před nás staví zdánlivě lehký, ve své podstatě ale klíčový úkol. Vytvořit si dostatečně plodné podhoubí pro nadcházející kreativní bujení. 

Bezpečné prostředí tvoříme nejen ve svém fyzickém prostoru, který nás obklopuje, ale také a především ve své hlavě. Následující úkoly, cvičení a techniky vám pomohou rozvíjet vaší imaginaci, ale také trochu se pohrabat ve svých modlách a bolístkách. Ale hlavně – pomohou vám nastavit si životní prostor tak, aby v něm vaše kreativita prospívala. Vytvoříte si stabilní, solidní půdu pod nohama a budete se moci vrhnout do plnění svých cílů. Tak se do toho pusťme! 

Lekce 1:

Umělci nehladoví

Mýtus: Kreativita nám účty nezaplatí

Existuje teorie – a všechny ji máme pěkně usazenou v hlavě – že tvůrčí činností se nedá uživit. Mnoho uměleckých velikánů se celosvětového uznání dostalo až po své smrti, za života dřeli bídu s nouzí a žili životem, od kterého nás naše maminky odjakživa odrazovaly. Další nebezpečný mýtus je, že skutečné umění je doménou jen maličkaté hrstky těch nejtalentovanějších a nejšílenějších lidí, kteří mají to štěstí, že se pohybují v sociální bublině nejlepších kontaktů.

A tak se z nás, “obyčejných lidí”, stávající tzv. stínoví umělci. Nechceme se od své vysněné práce vzdálit, ale zároveň nemáme dostatek odhodlání na to ponořit se do ní naplno. Z našeho tvůrčího snu se tak stává buďto náš koníček, anebo si nacházíme práci, která s tou naší vysněnou vzdáleným způsobem souvisí. Namísto toho, aby z nás byli romanopisci, stáváme se copywritery. Místo toho, abychom točili filmy, točíme svatební videa. Namísto kariéry malíře jen črtáme v práci na nekončící seznamy úkolů a sen o vlastní výstavě necháváme skutečným umělcům, pro které zvedáme telefony.

Nemusí to tak být:

  • Tereza Wrau jenom toužila po tom, že bude zpívat. Busking a Instagram jí ale dopomohl k cestování, celosvětové komunitě fanoušků a prvním vydaným albům.
  • Než se z Anie Songe stala umělkyně a spisovatelka, byla to jen holka, která utekla před vysokou školou do Asie, aby si plnila sen.
  • Předtím, než se stala průkopnicí slow fashion revoluce, dělala Kamila Boudová v showroomech a snila o tom, že se jednou etika celého módního průmyslu promění. 

Ani vaše tvůrčí činnost nemusí být jenom koníček. Začněte ji rozvíjet jako svůj paralelní projekt a pokud vynaložíte dostatek úsilí, může váš začít i naplno živit. A na tom úsilí budeme společně pracovat.

 

Pomůcka:

Ochočte si vesmírná tělesa

Ať už na astrologii věříte nebo ne, pomoci si při plánování nějakou berličkou určitě není na škodu. Minimálně to můžete zkusit a uvidíte, jak se vám plánování s měsícem osvědčí. Každá měsíční fáze se totiž při práci hodí k něčemu trochu jinému. Měsíc se nám tak přirozeně dělí do dvou období ohraničených dvěma významnými událostmi.

Dorůstající měsíc se hodí k přípravným fázím a plánování (ne nadarmo se k této lekci dostáváte právě na začátku tohoto období). S přibývajícím měsícem posilují i naše tvůrčí schopnosti a jakmile měsíc doroste do plného kotouče, dosahuje naše kreativita svého vrcholu.

Druhá polovina lunárního cyklu, je vhodná na hlubokou práci a dotahování projektů do konce. S ubývajícím měsícem ubývá naše schopnost spolu-práce a potřebujeme být víc a víc samy. Završení této fáze v podobě novoluní je pak ideální příležitost pro introspekci, vyhodnocování a stanovování dalších cílů.

Stáhněte si přehled jednotlivých fází a lunární kalendář na příští měsíc. Kdo ví, třeba se vám bude hodit i s plněním dalších úkolů. 🙂

Vyčistěte si hlavu

Začneme samy u sebe. Jasně formulované cíle mají na naše podvědomí ohromný vliv, protože nás motivují a povzbuzují k činu.

Speciální pozornost věnujte ranním stránkám, nejvýkonnějšímu nástroji, jak si vyčistit hlavu. Vyhraďte si pro sebe každé ráno 20 minut času, kdy svému deníku nebo papíru svěříte všechno, co se vám honí hlavou a okupuje vám tak místo pro tvůrčí nápady. Nesuďte se, nečtěte to po sobě. Jenom to zaznamenejte a nebojte se zapisovat i své nejniternější obavy. Jakmile jim dáte prostor, přestanou se tak intenzivně vynořovat ve vaší mysli.

Úkol 1

DREAM JOB

Pojmenujte svou vysněnou práci. Pojmenujte ji tak, jako byste ji už doopravdy dělaly, to znamená v přítomném čase, v první osobě. Napište si to někam.

Každodenní rutina

ranní stránky

Sežeňte si pěkný deník nebo štos papírů a každý den ráno popište tři stránky naprosto necenzurovaného proudu vědomí. Nečtěte to po sobě.

Úkol 2

10 snů

Pojmenujte 10 svých dílčích snů. Zapište je tak, jako by už byly realitou. Podvědomí je tak snáze přijme.

Vyčistěte si prostor

Druhá fáze čištění se týká prostoru kolem nás. Každá energie potřebuje pro svoje působení místo. Když ho nemá, velmi snadno nás opouští. Rozhlédněte se kolem sebe cizíma očima a zeptejte se sami sebe, jaký člověk v takovém prostoru pracuje. Čím prostorněji a příjemněji bude vaše místo pro práci působit, tím produktivněji se v něm budete cítit.

Úkol 1

ČISTÝ STŮL

Jakýkoli nepořádek na stole odvádí pozornost od práce. Přesuňte všechno na svém pracovním stole na jednu hromadu, každou věc vemte do ruky a rozhodněte, zda ji vyhodíte nebo pro ni najdete místo.

Úkol 2

INBOX

Pro každou, sebemenší příchozí věc použijte jeden shomažďovací nosič. Kapesní sešítek, fungující aplikace – musíte to mít neustále po ruce. Cokoli vás napadne, že je potřeba udělat, napište to sem. Shromažďování myšlenek na jednom místě vám zabrání v tom na ně neustále myslet. A tím získáte v hlavě prázdný prostor pro příchod geniálního nápadu.

Úkol 3

METODA PRÁZDNÉ TABULE

Pokud si vedete seznamy úkolů, nechte mezi nimi vždycky místo navíc. Vakuum není přirozený stav a vesmír se ho bude snažit naplnit – třeba tou skvělou příležitostí, na kterou čekáte!

Rozmazlujte své umělecké dítě

 Představte si svůj tvůrčí potenciál jako malé dítě. Prokazatelně tu je, ale aby s ním byla nějaká legrace, je potřeba ho začít rozvíjet. Intenzivně na něm pracovat. Julie Cameronová řekla, že naučit se tvořit je jako naučit se chodit. Ty první pokusy nesmíte za žádnou cenu posuzovat, jakákoli kritika dokáže rychle nastartovaný vývoj okamžitě zarazit. Vyžadujte od sebe pokrok, ale rozhodně ne dokonalost. Abychom dokázaly růst, musíme se naučit být na začátku i špatnými umělkyněmi.

Velice důležitým úkolem jsou Umělecké schůzky. Každý týden si pro sebe najděte alespoň půl hodinku o samotě, ve které dopřejete svému uměleckému dítku výživu. Každý měsíc si dopřejte velkou uměleckou schůzku, půlden věnovaný jen a jen sobě na maximální doplnění kreativity. Pokud pracujete s lunárním kalendářem, pro velkou uměleckou schůzku je ideální nov. Teď si své umělecké schůzky naplánujte do diáře nebo svého lunárního plánovače a pověste ho na viditelné místo.

Úkol 1

imaginární životy

Kdybyste si mohly vybrat cokoli, čím byste byly ve svém alternativním životě? Může to být něco skutečného (jako třeba zpěvačka nebo vědkyně), ale i docela snového (jako čarodějka nebo víla). Pojmenujte 5 imaginárních životů, které byste si přály prožít.

Nejdůležitější úkol

umělecké schůzky

Podívejte se na svůj seznam imaginárních životů a během uměleckých schůzek zkuste zlomek tohoto života prožít. Zajděte si na koncert nebo do muzea. Pořiďte si vykládací karty a zkuste si něco vyvěštit nebo běžte do lesa a zatančete si mezi stromy. Dojmy z této schůzky zaznamenejte.

Úkol 2

Napište si dopis

Vyberte si nějakou povzbudivou vzpomínku ze své minulosti a zapište ji. Může to být děkovný dopis osobě, která vás podpořila nebo sobě sama, pokud jste na sebe za něco opravdu hrdé. Dopis si vyzdobte a pošlete si ho.

Zdroje a další četba

Julia Cameron: Umělcova cesta (kapitola První týden)

Brian Tracy: Snězte tu žábu (kapitola 1 a 9)

Leo Babauta: Zen a hotovo (kapitola 5)

Austin Kleon: Kraď jako umělec (kapitola 2)